W sobotę, 11 listopada, w miejscowości Długie Stare odbyły się Gminne Obchody Święta Niepodległości.

Tradycją stały się już listopadowe spotkania patriotyczne w Długiem Starem. Świętowanie rozpoczęło się mszą świętą w intencji Ojczyzny, którą poprowadził ksiądz Konrad Rapior. Następnie uczestnicy zgromadzili się przed kościołem, gdzie złożono znicze i kwiaty przy obelisku. Warto wspomnieć, że zawisły na nim nowe nazwiska: Leon Mulkowski z Trzebin i Józef Dunin-Karwicki z miejscowości Długie Stare. Smutne historie tych osób przybliżyła Dorota Wróbel.
Przy dźwiękach werbli, na czele z Józefem Piłsudskim poczty sztandarowe, władze gminy, zaproszeni goście i mieszkańcy udali się przed budynek miejscowej szkoły.
Delegacje złożyły kwiaty przy obelisku „Walczącym o Niepodległość”. Do najmłodszych dzieci przemówił Józef Piłsudski, a te pięknie popisały się ze znajomości polskości. Następnie odbyła się część artystyczna, w której zatańczyły uczennice z biało-czerwonymi flagami, odśpiewano wzruszające patriotyczne pieśni przy akompaniamencie gitary. Obecna dyrektor szkoły Wioletta Spychała minutą ciszy uczciła pamięć zmarłej byłej dyrektorki szkoły Hanny Hubert. Sylwetkę ś.p. Hanny wspominał także wójt gminy Święciechowa Marek Lorych. Podkreślił jej wielką postawę patriotyczną i przypomniał wartości, które przekazywała młodemu pokoleniu. Dodał, że przyszłoroczne XXX Biegi Niepodległości w Długiem Starem nazwane zostaną imieniem Hanny Hubert.
Organizatorami uroczystości byli: wójt gminy Święciechowa, Szkoła Podstawowa w Długiem Starem i Samorządowy Ośrodek Kultury w Święciechowie.