Sala tradycji w Strzyżewicach

SALA TRADYCJI ZOSTAŁA ZAMKNIĘTA
22 STYCZNIA 2022r.

To miejsce, w którym mieszkańcy i sympatycy wsi Strzyżewice gromadzą różnorodne pamiątki dotyczące wsi. Sala Tradycji pełni funkcję edukacyjną dla młodzieży. Odwiedzający to miejsce przybliżają sobie historię i ważne fakty dotyczące miejscowej społeczności.
             Dzięki środkom uzyskanym z dotacji FIO „Wielkopolska Wiara” zrobiono remont pomieszczeń w szkole w Strzyżewicach. Pomieszczenia te, to byłe mieszkanie Państwa Skrzetuskich, związanych ze Strzyżewicami od wielu lat. Niezamieszkałe od ponad dekady niszczało i stanowiło magazyn dla znajdującego się tam Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej nr w Lesznie. Lokal ma około 70 m kw. powierzchni, które tworzą cztery pokoje. Dzięki przychylności władz gminnych i miejskich otrzymano zgodę na przystosowanie mieszkania na potrzeby Sali Tradycji.

Zawiązała się nieformalna grupa, która w formie wolontariatu przeprowadziła remont. Środki na materiały budowlane uzyskali z Funduszu Inicjatyw Społecznych.
             Już na początku prac członkowie Towarzystwa Przyjaciół Strzyżewic zaangażowani w stworzenie Sali Tradycji dysponowali pewnymi materiałami historycznymi, były to dokumenty z archiwum, reprodukcje starych zdjęć, mapy z terenu, publikacje osób pochodzących ze Strzyżewic, spisane wspomnienia…Te dokumenty tworzyły pierwszą wystawę podczas otwarciu lokalu.

Uroczyste otwarcie Sali Tradycji, odbyło się 30 października 2015 roku. Na tę uroczystość przybyło wielu gości. Wszyscy z uwagą oglądali zgromadzone przez Towarzystwo eksponaty.
            W roku 2017 utworzono czasową wystawę poświęconą Klubowi Sportowemu Jantar Strzyżewice. Na wystawie zebrano puchary i dyplomy uzyskane przez klub w okresie swojej działalności. Udostępniono także prywatne pamiątki, tj. koszulki, w których grali zawodnicy w pierwszych latach działalności klubu, archiwalne zdjęcia oraz filmy z otwarcia świetlicy wiejskie w Strzyżewicach.

Wystawa udostępniona jest dla zwiedzających po wcześniejszym kontakcie telefonicznym (tel. 663-024-866).