Nagrody Europy

Nagroda Europy ma na celu umacnianie więzi między wszystkimi obywatelami Europy, a także promowanie idei europejskiej. Została ustanowiona przez Komitet Ministrów Rady Europy w 1955 r. i przyznawana jest miastom lub gminom za współpracę zagraniczną prowadzoną w ramach umów bliźniaczych oraz organizację wydarzeń o tematyce europejskiej. Każdego roku Rada Europy przyznaje trofea, o które jednostki starają się kolejno – zaczynając od Dyplomu Europejskiego, poprzez Flagę Honorową i Odznakę Honorową, aż po nagrodę główną – Nagrodę Europy.

Gmina Święciechowa otrzymała:

Dyplom Europejski – 12 maja 2006 roku

Stanowi on pierwszy krok w wyłanianiu laureatów nagrody. Każdego roku przyznawanych jest około dwudziestu dyplomów. Dyplom – na którym widnieje nazwa miasta (gminy) i data przyznania – jest wręczany burmistrzowi miasta (gminy) laureata w trakcie oficjalnej ceremonii, która odbywa się w Pałacu Europy w Strasbourgu, w czasie czerwcowej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego.

Flaga Honorowa – 31 maja 2013 roku

Haftowana i zdobiona pozłacanymi frędzlami, Flaga Honorowa jest odznaczeniem, które cieszy się największym powodzeniem. Uzyskanie jej jest warunkiem przyznania kolejnych trofeów: Odznaki Honorowej oraz Nagrody Europy. Każdego roku przyznaje się około dwudziestu Flag Honorowych a począwszy od roku 1961 przyznano ich już łącznie ponad tysiąc sto.

Nagrodzone miasto (gmina) otrzymuje Flagę z rąk jednego z członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy podczas uroczystości gromadzącej na ogół rzesze mieszkańców.

Flagę Europy na ręce wójta gminy Marka Lorycha i przewodniczącego rady gminy Jana Dudki wręczył członek honorowego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, dr Wilfried Böhm, podczas obchodów 20-lecia współpracy z niemiecką gminą Grosshabersdorf.

Dyplom Europejski oraz Flaga Honorowa znajdują się w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Święciechowie.