W sobotę, 22 stycznia, po raz ostatni można było zwiedzić Salę Tradycji w Strzyżewicach.

Budynek byłego przedszkola przy ulicy Lotniczej został wystawiony na sprzedaż, dlatego placówka musiała zostać zamknięta.
Likwidacji Sali Tradycji towarzyszył wielki smutek. W jej powstanie i sześcioletnie funkcjonowanie zaangażowało się wielu mieszkańców, którzy włożyliśmy mnóstwo pracy i serca.

          Eksponaty znajdujące się w obiekcie zostały zwrócone darczyńcom. Nie było możliwości przeniesienia ich w inne miejsce, bowiem Strzyżewice nie dysponują innym obiektem, w którym mogłaby dalej działać Sala Tradycji.

Towarzystwo Przyjaciół Strzyżewic, które zorganizowało salę zaprosiło wszystkich zainteresowanych na ostatnie Drzwi Otwarte, które odbyły się 22 stycznia. Ostatni raz można było zobaczyć znajdujące się tam eksponaty, a mieszkańcy którzy je podarowali, mogli zabrać je do domów.             

             Przypomnijmy, Sala Tradycji była miejscem, w którym mieszkańcy i sympatycy Strzyżewic zgromadzili pamiątki dotyczące wsi. Sala Tradycji pełniła funkcję edukacyjną dla młodzieży. Odwiedzający to miejsce przybliżali sobie historię i ważne fakty dotyczące miejscowej społeczności.

             Dzięki środkom uzyskanym z dotacji FIO „Wielkopolska Wiara” zrobiono remont pomieszczeń w szkole w Strzyżewicach. Pomieszczenia, w których się mieściła, to byłe mieszkanie Państwa Skrzetuskich, związanych ze Strzyżewicami od wielu lat. Niezamieszkałe od ponad dekady niszczało i stanowiło magazyn dla znajdującego się tam Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej nr w Lesznie (około 70 m kw. powierzchni, które tworzą cztery pokoje). Dzięki przychylności władz gminnych i miejskich otrzymano zgodę na przystosowanie mieszkania na potrzeby Sali Tradycji.

               Zawiązała się nieformalna grupa, która w formie wolontariatu przeprowadziła remont. Środki na materiały budowlane uzyskali z Funduszu Inicjatyw Społecznych. Już na początku prac członkowie Towarzystwa Przyjaciół Strzyżewic zaangażowani w stworzenie Sali Tradycji dysponowali pewnymi materiałami historycznymi, były to dokumenty z archiwum, reprodukcje starych zdjęć, mapy z terenu, publikacje osób pochodzących ze Strzyżewic, spisane wspomnienia…Te dokumenty tworzyły pierwszą wystawę podczas otwarciu lokalu.

                Uroczyste otwarcie Sali Tradycji, odbyło się 30 października 2015 roku. Na tę uroczystość przybyło wielu gości. Wszyscy z uwagą oglądali zgromadzone przez Towarzystwo eksponaty.

Poniżej udostępniamy zdjęcia zrobione w Sali Tradycji za jej funkcjonowania.