W wieku 92 lat, zmarła Izabela Maria Dzieduszycka, najstarsza mistrzyni Polski w tenisie stołowym.

Izabela Maria Dzieduszycka, z domu Bojanowska, urodził się 16 lipca 1928 roku w Niechłodzie. Pochodziła z rodziny wielodzietnej, miała męża Tadeusza i troje dzieci.

Wychowała się w Niechłodzie. Grę trenowała, aż do czasów pójścia na studia, w miejscowym pałacu. W 1946 roku w Lesznie zdała maturę. Była absolwentką Akademii Handlowej w Poznaniu. Pracowała w przemyśle stoczniowym i okrętowym. Zatrudniona w Ministerstwie Przemysłu Ciężkiego. Powołała do życia „Stowarzyszenie Przymierze Rodzin”.  Za działalność społeczną odznaczona została „Pro Ecclesia et Pontifice” i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Ambasador Dobra, Osobowość Polskiej Edukacji.

Z tenisem stołowym związana była od 1938 roku. Do dworku w Niechłodzie zakupiono stół i rakietki pingpongowe. Nauki gry w pingponga udzielała jej mama, Maria Bojanowska. Izabela początkowo wygrywała turnieje rodzinne, preferowała styl defensywny. Systematyczne treningi rozpoczęła wraz z rozpoczęciem studiów w Poznaniu. Treningi w YMCE Poznań doprowadziły ją do zdobycia tytułu indywidualnej mistrzyni Polski seniorek (1949). Za pierwsze miejsce otrzymała koszulkę z orłem i wysłuchała hymn państwowy. Wtedy też wywalczyła trzecie miejsce w drużynowych mistrzostwach Polski. Rok później w Radomiu powtórzyła ten sam wynik, złoty medal w grze pojedynczej i brąz w drużynie (Stal Gdańsk). W listopadzie 2017 roku odznaczona została medalem 85–lecia PZTS. Została przyjęta do galerii Sław Polskiego Tenisa Stołowego.

W Niechłodzie do dziś kontynuowane są tradycje tenisa stołowego. Niejednokrotnie informowaliśmy o sukcesach drużyn z terenu gminy Święciechowa, grających właśnie w Niechłodzie – LKS Błękitni Niechłód.

Izabela Maria Dzieduszycka, zmarła 25 grudnia w Warszawie. Msza święta żałobna odbyła się 31 grudnia 2020 roku w kościele Św. Michała Archanioła w Warszawie. Uroczystość pogrzebowa i złożenie w krypcie rodowej nastąpiło 2 stycznia 2021 w Zarzeczu.