W piątkowe popołudnie, 5 listopada, delegacja ZPiT Marynia prowadziła warsztaty taneczne dla gości z Hiszpanii i Portugalii.

Do Polski przylecieli w ramach projektu „ReART (reARTiculate romantic love)”. Goście z Hiszpanii i Portugalii uczestniczyli w zajęciach, podczas których poznali część tańca wielkopolskiego o nazwie Marynia oraz polski taniec narodowy – polonez. Największe wrażenie na paniach zrobiły piękne, kolorowe, polskie stroje ludowe, które miały stać się tylko częścią dekoracji, a szybko znalazły się na zagranicznych gościach. Na paniach stroje zrobiły tak duże wrażenie, że tańczyły w nich przez całe warsztaty.  Po zajęciach tancerze Maryni wraz z zagranicznymi gośćmi udali się do Restauracji Scarabeus, gdzie zjedli wspólną kolację. Na stole pojawiły się tradycyjne polskie dania, takie jak: pyry z gziką, chleb ze smalcem i ogórkiem, gołąbki, bigos…

ReART jest projektem współfinansowanym przez Program Unii Europejskiej Erasmus+, w ramach którego współpracują z organizacjami pozarządowymi z Hiszpanii i Portugalii. Projekt ten ma dowieść, że sztuka jest w stanie zaproponować nowe metodologie działania i relacji z otoczeniem oraz że kultura określa tożsamość społeczności i definiuje nie tylko to czym byliśmy, ale także to, czym będziemy.