Właśnie dobiegła końca realizacja projektu „Cyfrowa Wielkopolska” prowadzonego przez Fundację Partycypacji Społecznej z Poznania.  

Bardzo liczny udział seniorów w kursach komputerowych był efektem współpracy GOPS-u, Urzędu Gminy i Związku Rejonowego PZERII.
Zarząd PZERII w Święciechowie zajął się promocją i naborem uczestników. Chętnych było bardzo dużo, dlatego kursy odbyły się w dwóch etapach. Pierwszy w 2019 roku, dla seniorów 65+, drugi w tym roku, dla grupy 60+. Łącznie kurs ukończyło 65 osób. Wszyscy uczestnicy na zakończenie projektu otrzymali tablety.

Emocje po zakończonym projekcie „Cyfrowa Wielkopolska” jeszcze nie opadły. Ta inicjatywa pozwoliła wielu mieszkańcom wkroczyć w nowe obszary kompetencji cyfrowych.

Dotychczas korzystanie z podstawowych narzędzi takich jak telefon, tablet czy komputer, seniorom kojarzyło się ze strachem i obawą przed czymś nowym, co może łatwo się zepsuć. Szkolenie umożliwiło poznanie podstawowych narzędzi cyfrowych w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach. Pozwoliło oswoić się z obszarem dotąd nieznanym i nabyć umiejętności, z których mogą korzystać w codziennym życiu. Nabyte kompetencje w zakresie komunikacji online, robienia zakupów, obsługi bankowości i wielu innych, stworzyło alternatywę do załatwiania wielu codziennych spraw w prostszy i szybszy sposób, ale przede wszystkim zagwarantowało poczucie niezależności. Pozwoliło pozbyć się strachu przed urządzeniami, nauczyć się wykorzystywania ich zgodnie z przeznaczeniem, a przede wszystkim pomogło uniknąć cyfrowego wykluczenia.

Przed seniorami otworzyły się nowe możliwości, nie tylko w postaci ułatwienia codziennych przyziemnych spraw, ale również nowych opcji wykorzystywania wolnego czasu.

Rozwinęła się także komunikacja międzypokoleniowa na płaszczyźnie dziadkowie – wnukowie co miało ogromny aspekt psychologiczny. Dziadkowie wiedzieli o co pytać, a wnukowie z podziwem patrzyli na zmagania swoich dziadków i babć.
Miłym gestem dla uczestników było otrzymanie tabletów na własność, który po zakończeniu projektu pozwolił na stałe korzystać z nowych umiejętności.

Cenne okazały się również projekty animacyjne, podczas których powstała ogromna pula pomysłów. Seniorzy postarają się je w najbliższym czasie zrealizować. Potworzyły się grupy dyskusyjne i hobbystyczne.

Sukces projektu jest także zasługą prowadzących kursy: ludzi spokojnych, wyrozumiałych, cierpliwych i kompetentnych.