W dniach od 17 do 23 maja mieszkańcy naszej gminy brali udział w wyjeździe do gminy partnerskiej Aixe-sur -Vienne we Francji na Ostensions – święto kwiatów odbywające się co siedem lat, któremu towarzyszy uroczysta procesja ulicami miasta z replikami świętych z pobliskich kościołów.

17 maja dojechali autobusem do zaprzyjaźnionej gminy Grosshabersdorf, gdzie spędzili noc w rodzinach goszczących. Niemieccy przyjaciele przygotowali dla nich wspólną kolację w Straży Pożarnej. Nazajutrz z samego rana wspólnie z mieszkańcami Grosshabersdorf autokarami wyjechali do Aix-Sur-Vienne, gdzie w godzinach wieczornych dojechali na miejsce.
19 maja mieszkańcy odwiedzili wystawę poświęconą przygotowaniom do Ostensions oraz poznali historię witraży oraz figur znajdujących się w pobliskich kościołach. Następnie wraz z rodzinami goszczącymi z Francji, mieszkańcami Grosshabersdorf oraz gminy Malinska udali się na wspólny posiłek na farmę Sargnat w Saint Martin le Vieux, gdzie zostali gorąco przywitani przez właścicieli farmy. Po obiedzie odbyła się wspólna biesiada przy muzyce francuskiego zespołu Tournarem oraz zwiedzenie farmy. Po południu autokarami udali się na koncert stowarzyszenia chóralnego Point d’Orgue w kościele Saint Martin le Vieux, który swoim repertuarem umilił nam spędzony tam czas. Chórzyści zaskoczyli wszystkich obecnych, gdy zaśpiewali piosenkę w języku polskim, niemieckim oraz chorwackim. Za występ nagrodzono ich gromkimi brawami.
W sobotę mieszkańcy gmin partnerskich pomagali organizatorom wydarzenia w dekorowaniu miasta Aixe-sur-Vienne, aby w godzinach wieczornych wziąć udział w procesji.
Niedziela była dniem spędzonym w rodzinach goszczących. W tym dniu mieli możliwość poznania się bliżej oraz umocnienia więzi z zagranicznymi przyjaciółmi. Wieczorem spotkali się wszyscy na wspólnej kolacji pożegnalnej, gdzie przy akompaniamencie zespołu z Niemiec oraz Francji spędzili ostatnie chwile pobytu we Francji. Władze gmin w imieniu swoim oraz swoich mieszkańców podziękowały za gościnę oraz możliwość uczestnictwa w tym pięknym wydarzeniu.
W poniedziałek rano nadszedł czas pożegnania. Mieszkańcy naszej gminy w drodze do domu zwiedzili również Strasburg aby we wtorek z samego rana móc wyruszyć do domu.
Już w maju 2024 r. mieszkańcy Grosshabersdorf z Niemiec, Aixe-Sur-Vienne z Francji oraz z Malinska z Chorwacji zawitają w naszej gminie, aby razem świętować kolejny Jubileusz współpracy zagranicznej. Już dziś zachęcamy do zaangażowania w to wspaniałe wydarzenie. Będzie to wspaniałą okazją do pokazania słynnej polskiej gościnności oraz umocnienia naszego partnerstwa.

(źródło: www.swieciechowa.pl)