W sobotę, 2 grudnia, w Święciechowie odbył się uroczysty koncert z okazji 25.rocznicy Chóru Cecylia działającego przy Samorządowym Ośrodku Kultury w Święciechowie.

Chór Cecylia rozpoczął swoją uroczystość hymnem Gaude Mater. Gości przywitała prezes chóru Urszula Płachta. Przypomniała także historię i działania chóru. Jubilaci zaprezentowali się w trzech blokach muzycznych. Wójt gminy Święciechowa przekazał na ręce pani prezes wyjątkowy prezent – ponad stuletnią Kronikę Koła Śpiewu Cecylia ze Święciechowy.  

Zgodnie z decyzją Komisji Odznaki Honorowej Amatorskiego Ruchu Muzycznego oraz uchwałą Zarządu Wielkopolskiego Związku Chórów i Orkiestr w Lesznie nadano dla Chóru Cecylia w rocznicę 25-lecia działalności ODZNAKĘ HONOROWĄ ZŁOTĄ III stopnia.
Odznakę wręczył prezes WZCHiO w Lesznie druh Tadeusz Paprocki.
Zarząd WZCHiO w Lesznie wyróżnił Odznaką Honorową „Za zasługi w pracy społecznej Związku” i „Za zasługi w pracy na rzecz rozwoju amatorskiego ruchu muzycznego”:

 • ZŁOTA HONOROWA ODZNAKA Z BRYLANTEM
  Antoni Krenc
 • ZŁOTA HONOROWA ODZNAKA Z WIEŃCEM LAUROWYM
  Alicja Janowicz, Kazimiera Nitsche
 • ODZNAKA HONOROWA ZŁOTA
  Urszula Błażejczak, Marek Kaźmierczak, Antoni Kołodziejczyk, Ewa Perdon, Andrzej Pluciński, Jadwiga Pieczyńska, Urszula Płachta, Janina Woźna, Helena Wróblewska, Jadwiga Żukowska,
 • ODZNAKA HONOROWA SREBRNA
  Alicja Nowak, Mirosława Przybylska, Jadwiga Rzepiela
 • BRĄZOWA ODZNAKA HONOROWA
  Maria Jagodzińska, Genowefa Matuszak, Jan Pawelski.
  Odznaka Honorowa Związku Przyznawana jest członkom związku od ponad 100 lat za całokształt działalności społecznej, w szczególności za wkład pracy na rzecz Polskiego i Wielkopolskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz upowszechnianie wielkopolskiej kultury muzycznej.

W uroczystości udział wzięli: poseł na Sejm RP Wiesław Szczepański, wicestarosta powiatu leszczyńskiego Maciej Wiśniewski, wójt gminy Święciechowa Marek Lorych z małżonką, przewodniczący Rady Gminy Święciechowa Jerzy Machowiak z przedstawicielami radny, prezes WZCHiO Tadeusz Paprocki, dyrektor SOK Marek Tulewicz z pracownikami, sołtys wsi Józef Buszewicz, ksiądz proboszcz Błażej Stróżycki, wicedyrektor szkoły Danuta Harasim. Wśród gości znalazły się także delegacje zaprzyjaźnionych klubów, zespołów i organizacji działających na terenie gminy i nie tylko.

Był toast za zdrowie i pomyślność jubilatów i wspólny poczęstunek. Były także prezenty, miłe słowa i życzenia.

Przypomnijmy, że w roku 1998 zespół śpiewaczy pod nazwą „Śpiewaj z Nami”. Instruktorem grupy został Antoni Kaczmarek, a prezesem Irena Pazoła. W 2001 roku zespół zmienił nazwą na Zespół Śpiewaczy Cecylia. Instruktorem zespołu został Czesław Konieczny, a Irena Pazoła nadal pełniła funkcje prezesa. W 2014 roku zespół przekształcił się w Chór Cecylia. Dyrygentem został Adam Krenc. Prezesem chóru została Urszula Płachta.

Życzenia od zaproszonych gości dla jubilatów: