Z inicjatywy zaangażowanych działaczek z naszej gminy Sylwii Mikus i Beaty Tycner oraz Natalii z gm. Krzemieniewo zorganizowano akcje “Gminy na Różowo – Akcja Różowa Skrzyneczka”.

Różowa skrzyneczka to oddolna inicjatywa, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym oraz zapewnienie szerokiego dostępu do bezpłatnych podpasek, tamponów w przestrzeni publicznej. W szkołach, teatrach, restauracjach, kinach, teatrach, urzędach.. stawiane są wyposażone skrzyneczki. Zawartość skrzyneczek uzupełnić może każdy – na zasadzie “Weź jeśli potrzebujesz, zostaw jeśli masz nadmiar”. W całej Polsce znajduje się już ponad 10 tys. różowych skrzyneczek. Teraz nowe znajdą się także na terenie gminy Święciechowa.

Różowe skrzyneczki trafiły także na terenie naszej gminy do: Szkoły Podstawowej w Lasocicach, Szkoły Podstawowej w Długiem Starem, Stowarzyszenia ZMW Przybyszewo, Klubu Dziecięcego w Święciechowie i Urzędu Gminy w Święciechowie przy ul. Ułańskiej 4. Różowa skrzyneczka znajduje się w toalecie na parterze Urzędu Gminy.