Pierwsze w historii szkoły w Święciechowie Gminne Zawody Speedcuberskie, czyli układanie kostki Rubika na czas.

Ich organizacja była możliwa dzięki grupie uczniów, którzy zgłosili swój pomysł do Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Gminy Święciechowa, wygrali konkurs i w ten sposób pozyskali fundusze na swój projekt. Sponsorów znaleźli także w internetowym sklepie: strefa-kostek.pl.

Wśród szkolnych działaczy byli uczniowie siódmych klas: Lena Janiszewska, Pola Marciniak, Julia Liszatyńska, Zosia Śliwińska, Weronika Lechańska, Józek Pietrucha, Mikołaj Przybylski oraz Igor Karpowicz. Opiekę nad święciechowskimi społecznikami z ramienia Stowarzyszenia ZMW sprawował Jakub Taranowicz.       

 W środowy poranek, w małej sali gimnastycznej zebrali się speedcuberzy z naszej gminy. Nie było ich zbyt wielu, gdyż sztuka układania kostki Rubika nie jest łatwą umiejętnością. Wymaga skupienia, logicznego myślenia i dobrej pamięci pozwalającej przyswoić wiele algorytmów. 

Zawody przeprowadzono w dwóch konkurencjach: układanie kostki 2×2 oraz 3×3. Wszyscy uczestnicy podjęli pięć prób. Trzech, z najlepszymi średnimi czasami, przeszło do finału, gdzie walczyli o miejsca na podium. Niepokonany okazał się Józek Pietrucha, który w pojedynczych ułożeniach osiągnął rekordowe czasy: 3,43 sekundy w kostce 2×2  oraz 15,44 sekundy w kostce 3×3. Pięknie zaprezentowali się także przedstawiciele gościnnych szkół: Mateusz Gierzyński ze szkoły w Długiem Starem i Miłosz Maćkowiak z Lasocic. Brawa należą się naszym najmłodszym reprezentantom. Świetne czasy osiągnęli Ignacy Ratajczak z klasy 2b i Mateusz Tulewicz z kl. 3a. Poza podium, ale również z niezłymi wynikami znaleźli się: Staś Kurpisz z kl. 3a, Jakub Mazurkiewicz z kl. 7c, Mateusz Szułczyński z kl. 8b oraz jedyna startująca dziewczyna – Roksana Bura z kl. 4b. 

Speedcuberskie zmagania trwały ponad cztery godziny. Było to duże wyzwanie, nie tylko dla organizatorów, zawodników, ale też dla publiczności, która w ciszy musiała obserwować rozgrywki, aby nie zakłócać atmosfery skupienia. Pan Michał Andersz relacjonował zdarzenia  i tłumaczył zebranym zasady. Pani Ania Walkowiak natomiast obliczała średnie czasy ułożeń kostki. Aktywiści z siódmych klas wcielali się w sędziów, gońców i mieszaczy kostek. Mimo, że ciężko się napracowali, obiecali że w przyszłym roku zorganizują kolejną edycję konkursu. 

Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu: 

konkurencja I – układanie kostki 2×2

I miejsce – Józef Pietrucha
II miejsce – Mateusz Gierzyński
III miejsce – Mateusz Tulewicz

Konkurencja II – układanie kostki 3×3

 I miejsce – Józef Pietrucha
II miejsce – Miłosz Maćkowiak
III miejsce – Ignacy Ratajczak