Hasło to przybliżą nam uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. Rodu Leszczyńskich w Lesznie – Julia, Maja, Helena i Julita. Wśród nich jest mieszkanka naszej gminy.

Dziewczyny te uczestniczą w olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”. Ich projekt społeczny koncentruje się na upowszechnianiu wiedzy na temat sztuki oraz jej terapeutycznego znaczenia. Pragną przekonać młodzież, że sztuka to nie tylko przedmiot nauki czy obserwacji, ale przede wszystkim pole do osobistych odkryć i wyrażania siebie.
Od kilku miesięcy prowadzą warsztaty w szkołach podstawowych, gdzie rozmawiają o emocjach, łącząc edukację z przyjemnością. Organizują również zajęcia w Miejskim Biurze Wystaw Artystycznych w Lesznie, aby dać młodzieży możliwość bezpośredniego kontaktu ze sztuką.
Ich celem jest dotarcie do jak największej liczby osób, przekonując, że miłość do sztuki i odkrywanie pasji nie zna ograniczeń wiekowych. Dlatego też stworzyły podcast edukacyjno-rozrywkowy na platformie Spotify, gdzie rozmawiają z lokalnymi autorami, z myślą o poszerzeniu horyzontów słuchaczy. Choć na razie ukazały się tylko dwa odcinki, planują ich znacznie więcej!
Zamierzają jeszcze bardziej rozbudować swoją działalność, aktywnie współpracując z partnerami takimi jak Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych, Miejski Ośrodek Kultury oraz ALTERNATYWA Leszno. Planują zorganizować więcej zajęć, przeprowadzić więcej wywiadów, a także pragną by ludzie mieli głos w sprawie sztuki, dlatego chcą rozmawiać z młodzieżą w mediach o ich pasjach. Mają w zanadrzu wiele niespodzianek. Cały ten proces aktywnie dokumentują w mediach społecznościowych, gdzie nie tylko informują o swoich działaniach, ale także zapewniają rozrywkę w postaci zabawnych filmików i innych treści. Głównym celem dziewczyn jest pomoc jak największej liczbie osób w odnalezieniu ich pasji oraz rozwinięcie się w obszarze sztuki.