W niedzielę, 15 stycznia, w Sali Wiejskiej w Długiem Starem zorganizowano wystawę zdjęć oraz promocję książki z dziejów wsi.

Licznie zgromadzonych w sali gości i mieszkańców wsi przywitała sołtys Anna Urbańska. Głos zabrał także wójt gminy Marek Lorych. Przedstawione zostały osoby, które przyczyniły się do powstania tej książki. Przypomnijmy, że książka „Długie Stare. Z dziejów wsi” to praca zbiorowa pod redakcją Barbary Ratajewskiej. Zamieszczone w książce teksty przygotowane zostały przez Alicję Bodylską, Tomasza Kościańskiego, Barbarę Ratajewską oraz Marka Wróbla. Wydawcą jest Samorządowy Ośrodek Kultury w Święciechowie.
Pani Ratajewska przygotowała prezentacje multimedialną zawierającą najważniejsze, najistotniejsze fragmenty książki. W skrócie opowiedziała jakie tematy zostały poruszone i jakie informacje można w niej znaleźć.
Książka dedykowana została Mieszkańcom Długiego Starego i pasjonatom lokalnej historii z okazji jubileuszu 700-lecia. To doskonała okazja do refleksji i wspomnień. W książce znajdują się różnorodne materiały, zdjęcia, pocztówki, listy, dokumenty, a przede wszystkim ciekawe informacje od najstarszych wzmianek o miejscowości po czasy współczesne.
Sołtys wsi opowiedziała o przygotowanej wystawie starych zdjęć, na których znajdowały się m.in. istniejące i nieistniejące miejsca w Długiem Starem, ludzie, którzy działali przed laty w miejscowości, organizacje, które istniały we wsi.

Osoby, które nie mogły uczestniczyć w spotkaniu, a chciałyby pozyskać książkę, informujemy, że można nabyć je w następujących miejscach:
– u sołtysa Długiego Starego, Anny Urbańskiej,
– w Bibliotece w Święciechowie,
– w Samorządowym Ośrodku Kultury w Święciechowie.