Zmarł Stanisław Kruk. Miał 78 lat. Był autorem licznych wierszy i tomików poezji.

Stanisław Kruk urodził się w Kaszczorze. Po szkole rozpoczął pracę jako nauczyciel. Pracował w szkole pod Wolsztynem, później przez wiele lat był nauczycielem i kierownikiem szkoły w Łęce Wielkiej. Interesował się historią sztuki, organizował kółka teatralne i wyjazdy do teatru dla młodzieży.

Marzenia związane z poezją zaczął realizować dopiero na emeryturze. Wtedy przeprowadził się do Święciechowy. Spod jego pióra zaczęły wychodzić pierwsze wiersze. Choć początkowo nie był pewien, czy wiersze są interesujące, zyskały one uznanie jego przyjaciela, który zajmował się m.in. przekładami poezji niemieckiej. Uznał on, że wiersze Stanisława zasługują na to, żeby dotarły do szerokiego grona czytelników. Tak wydano pierwszy tomik poezji zatytułowany „Cisza” (2005r.).
Po pierwszym tomiku wydał kolejne: „Jak ubrać” (2009), „Okruchy pamięci”(2010) i „Przestrzeń” (2013), „Życie jak szyba” (2016). W ostatnim tomiku przekazał refleksję nad życiem, przemijaniem i otaczającą go rzeczywistością.
We wszystkich poruszał problemy świata, w którym żyjemy. Poruszał także wątki osobiste, dotyczące tego, co sam w życiu przeżył. Jego poezję przetłumaczono na język niemiecki i białoruski.


Był organizatorem plenerów malarskich i spotkań artystycznych, laureatem prestiżowego Ogólnopolskiego Konkursu Poezji im. Łucji Danielewskiej w Poznaniu, wielokrotnie znalazł się w gronie laureatów Turnieju Poezji Biesiadnej w Lesznie, organizator Międzynarodowego Spotkania Artystycznego „Pomost”.

Mieszkańcy naszej gminy pamiętają go z licznych spotkań autorskich organizowanych w Święciechowie, Gołanicach, Długiem Starem.