Fundacja Sztuka swoje działania kieruje w obszary szeroko rozumianej kultury i sztuki. Na terenie Gminy Święciechowa działa od 1 lutego 2019 roku.

Swoje projekty realizuje również poza gminą. Dotychczas udało się współpracować między innymi na terenie: Kościana, Śmigla, Rydzyny, Lipna, Leszna, Wrocławia, Łęgonia, Krotoszyna. W Święciechowie członkowie fundacji skupiają się na wspieraniu nowych talentów artystycznych. Chcą organizować koncerty, warsztaty, spotkania z ciekawymi ludźmi. Zależy im na tym, aby tchnąć w naszą małą ojczyznę troszkę młodego ducha działania. Planują ściśle współpracować z Urzędem Gminy, Samorządowym Ośrodkiem Kultury oraz organizacjami, które w naszej gminie już działają od lat.

W pierwszych latach swojej działalności postawili na fotografię.  Przeprowadzili warsztaty teoretyczne w formie on-line, natomiast praktyczne zajęcia odbyły się w plenerze. Wzięli w nich udział mieszkańcy powiatu leszczyńskiego. Zajęcia poprowadzili Jagoda Marcinowska oraz Kacper Tomaszewski. Modelką warsztatów plenerowych w Święciechowie była Kamila Matuszewska. Oprócz warsztatów odbył się także konkurs fotograficzny „Dziedzictwo ukryte w kadrach”. Plenery odbywały się między innymi pod patronatem Gminy Święciechowa w ramach projektu Plenery Fotograficzne w Powiecie Leszczyńskim dzięki dofinansowaniu ze środków Powiatu Leszczyńskiego.

Kolejna inicjatywa realizowana w naszej gminie przez Fundację Sztuka to „Artystyczne Inicjatywy Ekologiczne” – projekt realizowany w ramach programu Wielkopolska Wiara dofinansowany przez Centrum PISOP. Projekt Artystyczne Inicjatywy Ekologiczne to połączenie działań związanych z ekologią oraz sztuką, zbudowanych na zaangażowaniu lokalnej społeczności, mieszkańców i wolontariuszy. W ramach projektu odbyły się  warsztaty  on-line robienia mebli z palet, które utworzyły w Gołanicach Strefę Relaksu dla mieszkańców.
Zwieńczeniem działań projektowych było zorganizowanie Pikniku Sztuki. Ze względu na pandemię zdecydowali się zorganizować działania w formie on-line, podczas którego odbywały się m.in warsztaty decoupage. Miał też miejsce koncert on-line dla mieszkańców Gminy Święciechowa. To tylko niektóre z działań w ramach tego projektu.

W tym roku w naszej Gminie Fundacja przeprowadziła jeszcze jeden projekt – dofinansowany przez Gminę Święciechowa – „COOLturalnie z gminą Święciechowa”. W ramach tego projektu zostały zorganizowane między innymi: warsztaty z decoupage, warsztaty z szycia maskotek oraz warsztaty świąteczne i fotograficzne. Wszystkie w formie on-line. Jednak oprócz transmisji i filmów instruktażowych Fundacja przygotowała zestawy warsztatowe, dzięki którym chętni mieszkańcy mogli zrobić zadania w swoich domach.

Fundacja powstała 1 lutego 2019 roku. Założył ją Maciej Nowaczyk – właściciel lokalnej firmy fotograficzno-filmowej. Działania Fundacji Sztuka można śledzić na ich Facebooku:

https://www.facebook.com/sztukaleszno

Relację z plenerów fotograficznych, koncertów oraz warsztatów organizowanych przez fundację można obejrzeć pod linkami:

https://www.facebook.com/sztukaleszno/videos/2832377733666111