Jak co roku reprezentanci Szkoły Podstawowej w Święciechowie uczestniczyli w Święcie Teatru na Prowincji.

Projekt po raz dziewiętnasty zorganizowała Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Nowym Folwarku koło Wrześni. Impreza przyciągnęła wielu miłośników teatru oraz recytatorów.
Przez dwa dni – od 9 do 10 maja – trwały występy grup teatralnych startujących w różnych kategoriach wiekowych w ramach XIX Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Teatralnej „Maska”. Trzeciego dnia odbył się Ogólnopolski Konkurs Recytatorski pod hasłem „Góry w poezji, prozie, kulturze”. W przerwach między prezentacjami zorganizowano dla dzieci i młodzieży warsztaty aktorskie i recytatorskie. Udział w tym wydarzeniu dostarczył naszym reprezentantom nie tylko wielu emocji, ale przede wszystkim wzbogacił ich w sceniczne doświadczenia.
Aby wystartować w konkursie należało przejść eliminacje. Komisja konkursowa dopuszczała uczestników do rywalizacji na podstawie nagrań przedstawień lub recytacji zamieszczonych na YouTube. Z naszej szkoły zakwalifikowały się dwa zespoły teatralne oraz pięciu recytatorów. Jak co roku, udało im się wywalczyć nagrody.
Teatrzyk “Powsinoga” (grupa młodsza)  zdobył II miejsce za spektakl pt. “Świniopas”. Ponadto Diana Drgas oraz Adam Małecki otrzymali wyróżnienia dla najlepszych aktorów. Również Ogólnopolski Konkurs Recytatorski „Góry w poezji, prozie, kulturze” zakończył się dla nas sukcesem. Mateusz Tulewicz zdobył II miejsce, natomiast Liliana Musielak wyróżnienie
Prezentacje aktorów i recytatorów będzie można obejrzeć 28 maja, o godz. 18.00 w Sali Wiejskiej w Święciechowie w czasie koncertu z okazji Dnia Matki i Ojca. Zobaczymy wówczas dwa spektakle: nagrodzonego na konkursie “Świniopasa” oraz “Orfeusza” w wykonaniu starszej grupy. Wysłuchamy też niektórych recytacji. Wyjazd na Święto Teatru był możliwy dzięki uprzejmości władz naszej gminy, które ufundowały transport dla młodych artystów.