1 kwiecień 2021 r. – dziś dzieci z samego rana poszukują upominków pozostawionych przez zająca, a młodzież i dorośli robią sobie żarty i celowo wprowadzają bliskich w błąd.

Wielki Czwartek – święto ruchome, przypada w Wielkim Tygodniu, trzy dni przed Wielkanocą. Wieczorem rozpoczyna się Triduum Paschalne i trwa do wieczora Niedzieli Wielkanocnej. Obchodzone na pamiątkę ustanowienia sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii.

Zajączek wielkanocny – zwyczaj obdarowywania dzieci słodyczami przez zajączka. Nie wiadomo do końca, gdzie jest źródło kojarzenia zająca z Wielkanocą. Na ten temat krążą różne teorie: że jest to nawiązanie do tradycji składania podatków w naturze oraz że pojawienie się tego zwierzęcia niejako zwiastuje wiosnę, a przecież Wielkanoc to jest święto ściśle związane z tą porą roku. W wielu domach dzieci przygotowują koszyczki, w którym później znajdują pozostawione przez zająca słodycze.

Prima aprilis – czyli dzień żartów, polega on na rcelowym wprowadzaniu w błąd, nabieraniu kogoś tak, aby uwierzyli w coś nieprawdziwego. Prima aprilis – bo się pomylisz.