Wystawa #StolenMemory w Święciechowie JUŻ OTWARTA !!!

Zapraszamy mieszkańców gminy na wystawę, która znajduje się na ul. Strzeleckiej 7 w Święciechowie (plac pomiędzy Salą Wiejską a Ośrodkiem Zdrowia). Godziny otwarcia: 10:00 – 18:00.

Zegarki, biżuteria, rodzinne fotografie: w obozach koncentracyjnych niemieccy naziści zabierali więźniom wszystkie rzeczy osobiste. W Arolsen Archives do dziś przechowywany jest ostatni dobytek około 2,5 tys. prześladowanych. Wspólnie z wolontariuszami poszukujemy ich krewnych, bym móc zwrócić skradzione pamiątki.Wystawa opowiada o losach dziesięciu prześladowanych i poszukiwaniach ich rodzin.
Wstęp jest bezpłatny.

Poprzez kody QR dostępne na wystawie można odtworzyć wywiady z odnalezionymi krewnymi, którzy opowiadają o tym, jakie znaczenie ma dla nich zwrot pamiątek. Pokazujemy również, w jaki sposób można się włączyć w kampanię #StolenMemory i rozpocząć samodzielne poszukiwania. To szczególnie ważne w Polsce: ostatnie pamiątki po 900 polskich ofiarach prześladowań wciąż czekają na zwrot!
Animowane filmy, multimedialne opowieści, bezpłatne materiały edukacyjne i wiele więcej można znaleźć na stronie stolenmemory.org.
Arolsen Archives są międzynarodowym centrum badań prześladowań nazistowskich i posiadają najobszerniejsze na świecie archiwum ofiar i ocalałych z narodowego socjalizmu. Oferujemy szeroką wiedzę na temat prześladowań nazistowskich, pracy przymusowej, Holokaustu oraz konsekwencji dyskryminacji i nienawiści rasowej.arolsen-archives.org