Święto Konstytucji 3 Maja to nie tylko dzień pamięci historycznej, ale również okazja do celebrowania polskiej tożsamości.

Święto będące hołdem dla pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji uchwalonej 3 maja 1791 roku, jest symbolem wolności i suwerenności narodu polskiego.
Rozpoczęcie obchodów miało miejsce w kościele p.w. św. Jakuba w Święciechowie, gdzie ksiądz Błażej Stróżycki odprawił uroczystą Msze Świętą w intencji Ojczyzny. Podczas mszy zaśpiewał Chór Cecylia ze Święciechowy.
Po Mszy Świętej, zgromadzeni przenieśli się na rynek, gdzie odbyła się uroczysta manifestacja patriotyczna w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Święciechowie. Do historii nawiązał także dyrektor miejscowej szkoły Mirosław Grzelczyk.
Delegacje złożyły wiązanki w biało-czerwonych barwach przy pomniku. W uroczystościach udział wzięli: ustępujący wójt gminy Marek Lorych z radnymi 8 kadencji, wójt Elekt Mikołaj Kostaniak z radnymi 9 kadencji, dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy, sołtysi, ks. Błażej Stróżycki, strażacy, poczty sztandarowe, mieszkańcy. Wszyscy swoim udziałem w uroczystości pokazali swoją miłość i oddanie dla Polski.