Całkiem niedawno na terenie naszej gminy powstała nowa, formalna grupa pod nazwą Team Piotrowice.

Team czyli kto?
To przede wszystkim osoby mieszkające w Piotrowicach. Zarówno te, które mieszkają tam od zawsze, jak i te, które przeprowadziły się niedawno, a nawet takie, które dopiero tam zamieszkają. To grupa zaangażowanych ludzi z ciekawymi pomysłami. Jak sami o sobie mówią, to osoby „którym się chce”.
Głównym celem stowarzyszenia jest integracja mieszkańców i pokoleń, aktywizacja młodszych i starszych mieszkańców. Mają nadzieję, że uda im się razem zrobić wiele dobrego dla ich wspólnego dobra. W planach mają odkrycie historii miejscowości, odnajdując ludzi, zdjęcia i dokumenty. Chcieliby także przypomnieć i reaktywować zapomniane obyczaje wiejskie. Chętnie współpracować będą z seniorami, którzy mają największą wiedzę dotyczącą historią wsi. Być może uda się skorzystać z ich pamiątek, zdjęć, dokumentów lub wysłuchać ich wspomnień czy ciekawostek. Członkowie stowarzyszenia będą wdzięczni za każdą informację, bowiem w planach mają wydanie albumu o historii Piotrowic.

Działania sportowe stowarzyszenia.
Po części w skład stowarzyszenia wchodzi także grupa sportowa. Warto dodać, że w ekipie znajduje się także ultra maratończyk. Jego członkowie to fani spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu – biegają na krótszych i dłuższych dystansach wyczynowo i amatorsko, jeżdżą na rowerach, spacerują. Powstał plan wytyczenia szlaków spacerowych i biegowych w okolicach Piotrowic. Już otrzymali wstępną zgodę na działanie od Nadleśnictwa Włoszakowice. Planują w porozumieniu z nadleśnictwem dokładnie wytyczyć trasy i utworzyć w lesie kilka miejsc odpoczynku.

Zamiłowania do ogrodnictwa.
W styczniu powstało także Towarzystwo Ogrodnicze o nazwie Blue Flower Garden Club, którego głównym celem jest zazielenienie i upiększenie miejscowość. W większości członkowie obu stowarzyszeń się pokrywają i tworzą je te same osoby.
– Od lat współpracuję z Arboretum Uniwersytetu Wrocławskiego w Wojsławicach i udało mi się pozyskać nieodpłatnie, od jednego z najlepszych na świecie polskich hodowców Tadeusza Kotuli, około 2000 sztuk sadzonek liliowców – opowiada Marta Skowrońska.
Część liliowców już posadzono a w planach są następne obsadzenia.

Co dobrego udało się już zrobić.
Team Piotrowice to nie tylko liliowce i sport.. Na terenie przy sali wiejskiej zasadzili drzewa, krzewy i kwiaty. Odmalowali fasadę sali wiejskiej. Sprzątają, koszą trawę, przycinają żywopłoty, utrzymują teren przy sali. Stawiają donice z kwiatami. Uporządkowali także teren przy kapliczce, obsadzono go krzewami i kwiatami. Zorganizowali wyjazd mieszkańców do Arboretum Uniwersytetu Wrocławskiego w Wojsławicach.
Mogą liczyć na wsparcie sołectwa i gminy. Znaczną część póki co wykonali z prywatnych funduszy. Pracują w czynie społecznym i zespołowym. Mają już kilka zaprzyjaźnionych firm, które zdeklarowały się zasponsorować niektóre wydarzenia. A tych szykuje się sporo.

Sztandarowa impreza stowarzyszenia.
W tym roku odbędą się pierwsze w historii miejscowości wydarzenie sportowo-integracyjne jakim jest I Piotrowicki Bieg Po Złotą Cebulę. Bieg odbędzie się w ramach Święta Cebuli w Piotrowicach 28 października. Chcieliby, aby ta impreza stała się ich projektem sztandarowym i na stałe wpisała się w kalendarz Piotrowic.
Podczas imprezy odbędzie się krojenie cebuli na czas, domalowywanie przez dzieci buziek cebulom, konkurs rysunkowy “Cebula na wakacjach”, gotowanie zupy cebulowej, smażenie naleśników, kiermasz warzywno-owocowy. W programie biegu wyznaczone zostaną trasy dla biegaczy, nordic walking i spacerowiczów. Główną nagrodą będzie oczywiście Złota Cebula.
Mają mnóstwo pomysłów. A wśród nich Festiwal Starych Smaków, Festyn Rodzinny, Prima Aprilis w Piotrowicach oraz wspólne wyjazdy. Czas pokaże ile uda się zorganizować i jakie nowe pomysły jeszcze się pojawią.

Nad każdym projektem czuwają koordynatorzy:
Grupa Sportowa – Marek Ladach, Kacper Owczarski, Robert Owczarski we wspópracy z ultramaratończykiem Hubertem Bosym.
Historia Piotrowic – Alicja Muenzberg-Czubała, Marta Skowrońska
Dawne tradycje, festyny, imprezy, sprawy ogrodnicze – Marta Skowrońska, Aneta Warlińska, Agnieszka Guezenoc

Informacje dotyczące działalności można znaleźć na nowo utworzonym profilu na FB pod nazwą TEAM PIOTROWICE. Stowarzyszenie Team z Piotrowic zgodnie podkreśla, że do współpracy zaprasza wszystkich mieszkańców Piotrowic i okolicznych miejscowości.

Wycieczka do arboretum: