Otwarcie Klubu „Senior+” w Święciechowie miało miejsce 23 października o godz. 10. Dwie godziny później premier ogłosił wprowadzenie w całym kraju czerwonej strefy.

Wojewoda Wielopolski polecił wstrzymanie zajęć stacjonarnych w tego typu placówkach w ramach przeciwdziałania rozprzestrzeniania się wirusa. Tak więc święciechowski klub, mając na uwadze bezpieczeństwo najbardziej narażonych na zarażenie Seniorów, nie rozpoczął zaplanowanej stacjonarnej działalności. Odbyły się jedynie spotkania organizacyjne dla uczestników przed jego otwarciem. W tej chwili w klubie zapisanych jest dwanaście osób, ale rekrutacja jeszcze trwa.

Pani kierownik, Monika Poprawa-Dorabiała opowiedziała nam jak wygląda działalność klubu bez Seniorów.

– Mam stały kontakt z osobami, które zapisały się do naszego klubu – odpowiada. – Jest to nie tylko kontakt telefoniczny, ale seniorzy chętnie wpuszczają mnie także do swoich domów.

Pani Monika dla każdego Seniora szykuje paczki, które dostarcza im osobiście do domów. W paczkach znajdują się produkty do tworzenia rękodzieła, ćwiczenia intelektualne, kartki z kalendarza oraz drobne upominki.

Do tej pory Seniorzy otrzymali m.in. wszystkie potrzebne produkty do przygotowania aniołków, bombek, kartek świątecznych wraz z instrukcjami do ich wykonania.

Ponadto w paczkach otrzymywali kolorowanki kreatywne dla dorosłych, ćwiczenia na pamięć, rebusy, wykreślanki, ćwiczenia z małej metoryki.

Zawsze w paczkach jest miesięczna kartka z kalendarza z opisem świąt i hasłami na dobry dzień. Dodatkowo pani kierownik dorzuca owoce, wiśnie w czekoladzie czy pierniki wraz z przepisem na ich wykonanie.    

Pani Monika widzi duże zaangażowanie wśród swoich podopiecznych. Chętnie wykonują ćwiczenia i tworzą rękodzieła. Przysyłają zdjęcia swoich prac, piszą, że ich to uspakaja, organizuje ich czas. Przed świętami otrzymają jeszcze paczkę z produktami do stworzenia stroików ze świecami, kartki z życzeniami oraz opłatkiem.

Pani kierownik nie zdążyła dobrze poznać swoich Seniorów podczas zajęć w klubie. Dużo rzeczy dowiedziała się o nich podczas rozmów w ich domach. Ten trudny czas dla wszystkich, a w szczególności dla seniorów, pozwala na swobodne i długie rozmowy. Wie kto lubi czytać książki, kto w wolnym czasie układa puzzle i kto nie lubi samotności.

W ramach działalności klubu stworzony został profil na Facebooku, gdzie codziennie dodawane są kartki z kalendarza, posty kulinarne, recenzje filmowe i książkowe, posty okolicznościowe. Seniorzy chętnie śledzą ten profil.

Zapytaliśmy Panią Monikę o to jak ona spędza czas w klubie. Odpowiada, że czas spędza na szykowaniu paczek, przygotowywaniu niespodzianek, zakupach potrzebnych produktów, odwiedzinach u seniorów. A ostatnio sporo czasu poświęca na szkolenia on-line o tematyce pracy z seniorami, m.in. o pomocy seniorom w żałobie, terapii śmiechem, prowadzeniu zajęć dla seniorów, itp.  

– Mam nadzieję, że w Nowym Roku będę mogła zadzwonić do swoich Seniorów i poinformować ich o możliwości prowadzenia stacjonarnych zajęć w klubie. – dodaje Pani Monika.

I tego Seniorom szczerze życzymy !!!