Współpraca Gmin Partnerskich Święciechowa (Polska) i Grosshabersdorf (Niemcy) trwa już od 30 lat.

W związku z jubileuszem w dniach 17-19 maja do naszej gminy przyjechali przedstawiciele wszystkich gmin partnerskich: Aixe sur Vienne (Francja), Malinska (Chorwacja) i Grosshabersdorf (Niemcy). Spotkanie było niezwykłą okazją do świętowania i przeżywania tego wspaniałego i okrągłego Jubileuszu 30-lecia współpracy pomiędzy naszymi zaprzyjaźnionymi gminami.

Oficjalne spotkanie odbyło się w niedzielę, 19 maja, w sali bankietowej Zakątek w Przybyszewie. Zgromadzonych w sali gości przywitał Wójt Gminy Święciechowa Mikołaj Kostaniak. Następnie o zabranie głosu poproszono przedstawicieli wszystkich gmin partnerskich.
Thomas Zehmeister– burmistrz gminy Großhabersdorf podkreślił, że otwartość i zaangażowanie partnerów sprawiły, że z początkowej ciekawości rozwinęła się prawdziwa przyjaźń oraz że wspólnie zbudowaliśmy mosty, które sięgają daleko poza granice geograficzne.
Robert Anton Kraljić  – naczelnik gminy Malinska powiedział „Przyjaźń narodu i mieszkańców gminy, a także przyjaźń wybranych przez was wójtów, zarówno byłych, jak i obecnych, jest niezłomna i jestem pewien, że tak będzie w przyszłości.”
Natomiast reprezentantka Aixe sur Vienne Marie Claire Sellas  ARIE CLAIRE SELLAS nawiązała do potrzeby solidarności w trudnych chwilach: „W czasach, gdy wojna szaleje u bram Europy, a w szczególności w Polsce, która graniczy z Ukrainą, musimy okazać solidarność i jedność bardziej niż kiedykolwiek! Momenty takie jak ten są okazją do owocnej i przyjaznej wymiany poglądów, pozwalają nam lepiej się poznać i budują poczucie przynależności do tej samej Unii Europejskiej.”

Thomas Zehmeister zaprosił wszystkich na kolejne święto naszej społeczności w Großhabersdorfie. W 2025 roku będziemy mogli świętować 15-lecie partnerstwa z Aixe-sur-Vienne, Święciechową, Malińską i Großhabersdorfem.

Nie obyło się bez upominków i prezentów. Nasi zagraniczni goście otrzymali pamiątkowe zegary. Ten symbol czasu będzie przypominał im nie tylko o naszych wspólnych osiągnięciach i o czasie, który w naszej współpracy już upłynął, ale będzie przypominał przede wszystkim o naszej przyszłości, która jest wciąż przed nami, pełna nowych wyzwań i możliwości. Wójt gminy Święciechowa, Mikołaj Kostaniak,  także odebrał pamiątki dla naszej gminy. Klaus Ulsenheimer wręczył wszystkim przedstawicielom państw partnerskich płyty na której znalazła się piosenka pt. “Stoimy tu dla pokoju”.

Swoje przemówienie miał także były Wójt Gminy Święciechowa, Marek Lorych, który przez ostatnie lata współpracował z naszymi zagranicznymi partnerami. On także otrzymał upominki i skierowano w jego stronę miłe słowa. Burmistrz gminy Großhabersdorf wręczył Lorychowi Złoty Medal „Zasłużony dla partnerstwa”.

Przed gośćmi wystąpiła polska grupa muzyczna “Zamoroka Band” w składzie Magdalena Zamoroka, Przemysław Maćkowiak i Szymon Drabik. Wystąpiły też grupy z zaprzyjaźnionych gmin partnerskich. Był także wspólny poczęstunek, toast i jubileuszowy tort.

W uroczystości udział wzięli: Mikołaj Kostaniak – Wójt Gminy Święciechowa, Marek Lorych – były Wójt Gminy Święciechowa, Thomas Zehmeister – burmistrz Grosshabersdorf, Robert Anton Kraljić -naczelnik gminy Malinska, Marie Claire Sellas – reprezentująca gminę Aix Sur Vienne, Fridrich Biegel – były burmistrz Grosshabersdorf, Marek Tulewicz – Radny Powiatu Leszczyńskiego, Przewodnicząc Rady Gminy Święciechowa Anna Urbańska z radnymi Rady Gminy Święciechowa, sołtysi, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych gminy Święciechowa oraz rodziny goszczące.