W poniedziałek, 5 października, w Teatrze Miejskim w Lesznie odbyła się uroczysta Gala Młodzieżowych Wulkanów Partycypacji.

 Podczas tej uroczystości wyświetlono filmy reportażowe dotyczące wszystkich realizowanych w projekcie inicjatyw. Uczestnicy otrzymali certyfikaty oraz statuetki Młodzieżowego Lidera Partycypacji.
                 Na terenie pięciu powiatów województwa wielkopolskiego zorganizowano 15 społecznych inicjatyw, zaplanowanych przez grupy młodzieżowe. W projekcie „Młodzieżowe Wulkany Partycypacji”, zorganizowanym przez Stowarzyszenie ZWM z Przybyszewa, udział wzięła aktywna i chętna do działań młodzież wyłoniona w konkursie na najlepsze inicjatywy społeczne.

Każda inicjatywa otrzymała dofinansowanie w wysokości 2 000 zł oraz wsparcie merytoryczne i szkoleniowe. W realizacje projektów młodzież zaangażowała wolontariuszy, kolegów, koleżanki oraz lokalne organizacje i instytucje. Zorganizowano m.in. warsztaty malowania światłem,  zajęcia kulinarne, palowanie murali, warsztaty taneczne, gry terenowe. Piętnaście inicjatyw biorących udział w „Młodzieżowych Wulkanach Partycypacji”:

– Wolontariat jest COOL! – warsztaty dotyczące wolontariatu, gier i zabaw ulicznych, zajęcia kulinarne. Inicjatywa zrealizowana w Lesznie.

– Wystrzałowa Gra Terenowa – gra terenowa po Śmiglu, podczas której uczestnicy wykonywali różne konkurencje. Inicjatywa zrealizowana w gminie Śmigiel.

– Cyberbezpieczna Rydzyna – kampania społeczna dotycząca przemocy w internecie i cyberbezpieczeństwa. Młodzież przygotowała grafiki i informacje, nagrali także film w ramach kampanii. Inicjatywa zrealizowana w gminie Rydzynie.

– Rodzinne środy w Kuźni Marzeń – cykl rodzinnych warsztatów dla rodzin – malowanie EKOtoreb, warsztaty mydlarskie, malowanie na płótnie, konkurs plastyczny. Inicjatywa zrealizowana w gminie Święciechowa.

– MDS – Mądre Szalone Dziewczyny – warsztaty z dziedziny beauty dla mieszkanek DPS. Inicjatywa zrealizowana w gminie Krobia.

– MalujeMY mural w Przybyszewie – na granicy Lasocic i Przybyszewa powstał mural przedstawiający ptaki jadące na deskorolkach w kierunku znaku “Przybyszewo i Lasocice”. Inicjatywa zrealizowana w gminie Święciechowa.

– Colorful world – warsztaty dla lokalnej społeczności – zajęcia podczas których seniorzy sadzili krzewy w doniczkach, zajęcia rękodzielnicze i plastyczne. Inicjatywa zrealizowana w gminie Krobia.

– Bajki Niezapominajki – Teatrzyk Kukiełkowy – wystawiony został Teatrzyk Kukiełkowy – Bajki Niezapominajki. Inicjatywa zrealizowana w gminie Wijewo.

– Malowanie Światłem w Lesznie – zorganizowane zostały warsztaty malowania światłem. Inicjatywa zrealizowana w Lesznie.

– Ogrodowe donice w gminie Lipno – rozmieszczone zostały donice z nasadzeniami. Odbył się również konkurs ogrodniczy, fotograficzny . Inicjatywa zrealizowana w gminie Lipno.

– Historyczny mural w Długiem Starem – na budynku Szkoły Podstawowej w Długiem Starem został namalowany mural o tematyce historycznej. Inicjatywa zrealizowana w gminie Święciechowa.

– Z muzyką w Poniecu – działania Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Ponieca, zakup tłumików oraz organizacja warsztatów i koncertu. Inicjatywa zrealizowana w gminie Poniec.

– Mural “Covid-19 zmusza do izolacji, ale nie jesteś sam. Masz ALTENATYWĘ!” – mural przy budynku Centrum Młodzieżowego Alternatywa. Inicjatywa realizowana w Lesznie.

– Taneczne Podchody – podchody, gdzie na każdej stacji uczestnicy gry musiały wykonać przygotowane zadanie taneczne. Każda stacja dotyczyła innego tańca. Inicjatywa zrealizowana w gminie Święciechowa.

– Gra Terenowa “Za naszych czasów, czyli 100-lecie Szkoły Podstawowej w Lasocicach” – gra w której wzięli udział absolwenci Szkoły w Lasocicach. Drużyny zmagały się z zadaniami w różnych miejscach Lasocic. Inicjatywa zrealizowana w gminie Święciechowa.


Projekt sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich