O nowych obostrzeń wprowadzonych przez rząd poinformował dziś podczas konferencji premier Mateusza Morawieckiego.

Nowe zasady bezpieczeństwa obowiązywać będą od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r. Od najbliższej soboty czekają nas następujące zmiany – zamknięte przedszkola i salony fryzjerskie oraz nowe limity osób w sklepach i kościołach.

Wprowadzone zmiany:

– Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte.
– Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
– Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:  1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 metrów kwadratowych, 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych.
– W kościołach będzie obowiązywał nowy limit osób – na jedną osobę będzie musiało przypadać 20 metrów kwadratowych.
– Salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce zostaną zamknięte
– Zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych, w tym żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej. Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
– Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

Tylko solidarność i wzajemna odpowiedzialność pozwolą nam pokonać COVID-19. Premier zalecał także ograniczenie do minimum kontaktów społecznych, pracę zdalną, a zbliżające się święta wielkanocne spędzić w gronie swoich domowników.