Prowadzą zajęcia w przedszkolach, pojawiają się na charytatywnych imprezach, przekonują, że kontakt ze zwierzęciem działa terapeutycznie.

Poznajcie Fundację Pies Mój Przyjaciel, która powstała w gminie Święciechowa. Jak mówi jej prezes – dogoterapia na tym terenie dopiero zyskuje na popularności.

Fundacja Pies Mój Przyjaciel powstała, aby pomagać dzieciom (także z niepełnosprawnościami), młodzieży i dorosłym, głównie z terenu subregionu leszczyńskiego. Każdy może znaleźć tam wsparcie. W gminie Święciechowa jest to pierwsza organizacja, która prowadzi dogoterapię i zajęcia sensoryczne dla najmłodszych.
Sam doświadczyłem takiej terapii, a dodatkowo mam własną hodowlę psów..– mówi prezes Szymon Nowacki. – Te dwa czynniki były zapałką do założenia organizacji.
Jego zdaniem najlepszymi terapeutami są nowofunlandy oraz berneńskie psy pasterskie. Przed rozpoczęciem pracy z człowiekiem, każdy z psów musi przejść bardzo specjalistyczne szkolenie i testy (m.in. psychologiczne, na cierpliwość). Ten proces trwa prawie rok. Aktualnie pod opieką fundacji jest siedem psów, które pomagają w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich, przekazywaniu emocji, uspokojeniu, a nawet nauce (np. matematyki). – Chcemy, aby ludzie zmienili sposób swojego myślenia. – przekonuje Szymon Nowacki. – Pies to nie tylko zwierzę, które brudzi. To terapeuta, z którym można pracować i wejść z nim w więź emocjonalną.

Fundacja Pies Mój Przyjaciel powstała dzięki pomocy Leszczyńskiego Centrum Integracji Wielkopolskich Inicjatyw Społecznych (LCIWIS), który od ponad trzech lat działa pod skrzydłami Stowarzyszenia Centrum PISOP w Lesznie. Mieszkańcy mogą skorzystać z jego wsparcia już na etapie pomysłu o założeniu fundacji lub stowarzyszenia (np. przy napisaniu statutu, wypełnieniu dokumentów do Krajowego Rejestru Sądowego) oraz na dalszych etapach działań. Oferowane wsparcie jest zupełnie bezpłatne.
Polecam tę współpracę. – dodaje Szymon Nowacki. – Dzięki pomocy doradczyni dowiedzieliśmy się, jak wykonać pierwszy krok i upewniliśmy się, że nasz pomysł jest warty realizacji.
W ramach działalności LCIWIS na przestrzeni ostatniego roku w subregionie leszczyńskim powstały cztery nowe organizacje społeczne: Fundacja Kultura Sportu (Leszno), Fundacja Pies Mój Przyjaciel (Święciechowa), Fundacja Centrum Dialogu Emocjonalnego (Leszno) oraz Stowarzyszenie na rzecz osób wymagających wsparcia w opiece Pomocny Asystent (Miejska Górka).
Rok 2022 należał do bardzo intensywnych. Cieszymy się z efektów i przypominamy, że projekt nadal trwa i nadal można korzystać z naszej pomocy. Jeżeli bliskie są ci społeczne działania lub masz problem, ale brakuje ci narzędzi i wiedzy do jego rozwiązania – zapraszamy do nas. – mówi Natalia Szymanowska, koordynatorka. Projekt jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.