Koło Gospodyń Wiejskich „Włościanki” ze Święciechowy obchodziło dziś zacny Jubileusz 75-lecia.

Uroczystość jubileuszowa odbyła się w sobotę, 19 listopada, w Sali Wiejskiej w Święciechowie.

Zaproszonych gości przywitała przewodnicząca Koła Urszula Płachta. Wśród nich znaleźli się: poseł na Sejm Wiesław Szczepański, wicestarosta leszczyński Maciej Wiśniewski, wójt gminy Święciechowa Marek Lorych, dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Święciechowie Marek Tulewicz oraz delegacje zaprzyjaźnionych organizacji. W uroczystości oczywiście wzięły także udział członkinie Koła i osoby, które współpracują z KGW.

Uroczystość rozpoczęła się koncertem grupy Ladies Trio, składającej się z trzech uroczych Ukrainek pochodzących z Lwowa, a przebywających obecnie w Lesznie. Po muzycznej uczcie przewodnicząca Koła przypomniała historię KGW. Goście składali podziękowania za 75 lat działalności, wręczali kwiaty i listy gratulacyjne.  
Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy imprezy zasiedli do wspólnej kolacji. Na scenie pojawił się także Chór Cecylia ze Święciechowy, który w dużej mierze składa się z członkiń Koła.
Ponadto, Anna Meier – Osińska opowiedział uczestnikom imprezy o wystawie, która od kilku dni znajduje się przy Sali Wiejskiej w Święciechowie #StolenMemory.

Przypomnijmy, że koło zaczęło funkcjonować w 1947 roku przy Kółku Rolniczym. Kolejno funkcje przewodniczących sprawowały: Ewa Kukla, Agnieszka Kasperska, Bronisława Zielińska, Stefania Bagińska, Irena Pazołowa, a od trzynastu lat Urszula Płachta. Najdłużej bo aż 40 lat KGW prowadziła Irena Pazołowa.
W latach 40.i 50. działalność Koła opierała się przede wszystkim na pomocy kobietom. Organizowano dla nich wiele kursów, szkoleń, uczono nowoczesnego gospodarowania. Odbywały się spotkania ze specjalistami i fachowcami. Organizowano wycieczki i wyjazdy oraz zabawy taneczne. Z czasem panie poszerzały swoją ofertę.
Od 2000 roku „Włościanki” mają swój własny sztandar. W roku 2007 uhonorowano je odznaczeniem „Zasłużony dla Powiatu Leszczyńskiego”.